Kategoria Johtaminen ja vuorovaikutus

Tietotalouden LEAN – turhia järjestelmiä vai lisää digitalisointia?

Jarkko Koivuniemi - YritysAkatemia
Kouluttaja

Jarkko Koivuniemi

Katso kouluttajan muut koulutukset

PaikkaEtäkoulutus

Ajankohta04.05.2022

Kellonaika09.00 - 16.00

Kesto7 tuntia

Webinaari590.00€ + alv

TallenneTallenne 30 päivää

KampanjaLisäosallistujat webinaariin -50 %

Mennyt

Kuvaus

Digitalisaatio tuo uusia järjestelmiä asiakkaille kaikille aloille, mutta tämä on vasta alussa. Toisaalta uusia järjestelmiä vaihdetaan vanhojen tilalle joskus vailla järkeä. Miten löytää toiminnasta ne hukat ja arvoa tuottamattomat työvaiheet, sekä päällekkäiset järjestelmät – Tietotalouden Lean avuksi suuntaan tai toiseen? 

Koulutuksessa opit ymmärtämään digitaalisuuden tuomaa hyötyä julkisella sektorilla LEAN -hengessä. Toisaalta järjestelmiä vain hankitaan lisää ja lisää – dokumentoimatta hyötyjä ja tärkeyttä. Koulutuksessa tuodaan esille uusia näkökulmia, digitaalisia palveluja osana palvelutuotantoa. Osassa päivästä mietitään arvoa tuottamattoman toiminnan ja LEAN toiminnan tehostamista toiminnan prosesseissa.  Päivän aikana opetellaan ja mietitään digitaalisten palveluiden eli järjestelmien ja tiedonhallinnan arviointia ja kehittämistä

Kohderyhmä: koulutus sopii kaikille, jotka haluavat kehittää toimintaa ja parantaa prosesseja ja palveluita tietotalouden näkökulmasta. Koulutus soveltuu johdolle ja keskijohdolle, ja kaikille kehittämiseen osallistuville.
__

Webinaari: Tietotalouden LEAN, PDF (167 KB)

Ohjelma klo 9.00–16.00 +/- 15 min.

Sisältö:

  • Prosessien ja kehittämisen askelmerkit
  • Johdanto LEAN ajatteluun
  • Asiakas vai kustannus edellä?
  • Tietotalouden LEAN – onko sitä oikeasti?
  • LEAN -työkaluja digitaloudessa – onko niitä?
  • Jatkuvan parantamisen kulttuuri tietotaloudessa, mitä ja missä?
  • Tiedon laadun ongelmat
  • Digitaaliset palvelut työvälineenä LEANimmin
  • Hukan tunnistaminen toiminnassa / prosesseissa, missä ei järjestelmiä
    • Digitaalisen palvelun hyötyjen ja tärkeyden ymmärtäminen 
    • Digitaalisen palvelun ideointi
  • Hukan tunnistaminen toiminnassa/prosesseissa, missä järjestelmiä
    • Digitaalisen palvelun arviointi ja kehittäminen
    • Päällekkäiset järjestelmät
    • Järjestelmähankinnat ja tiedonhallinta, järjestelmäsalkku sopimuksineen
    • Mikä taloudellisesti kannattavaa? 
  • Kuvaaminen ja dokumentointi
  • Esimerkkejä hukasta ilman järjestelmiä
  • Esimerkkejä hukasta ja järjestelmistä
  • Muita työkaluja tietotalouden kehittämiseen

__

Webinaariosallistujat:

  • Saat viimeistään edellisenä päivänä ennen tilaisuutta sähköpostiisi ohjeet, koulutusaineiston ja rekisteröitymislinkin, josta pääset seuraamaan lähetystä.
  • Tilaisuus lähetetään suorana, voit osallistua helposti etänä omalta koneeltasi.
  • Kaikki webinaariin ilmoittautuneet saavat tallenteen käyttöoikeuden 7-30 päiväksi, eli tilaisuuteen kannattaa ilmoittautua, vaikka ajankohta ei sopisikaan kalenteriisi.
  • Muista varmistaa, että tietokoneesi internetyhteys toimii, koneen ääniresurssit ovat käytössä ja äänenvoimakkuus sopivalla tasolla.
  • Suosittelemme kuulokkeiden käyttöä.

Mikäli samasta organisaatiosta osallistuu YritysAkatemian webinaariin useampi henkilö, saavat lisäosallistujat koulutuksen puoleen hintaan.

Lisätietoja info@yritysakatemia.fi

Ilmoittaudu

Haluatko tämän koulutuksen yksityiskoulutuksena organisaatiollesi? Vai tarvitsetko kokonaan räätälöityä koulutusta?

Palaa koulutushakuun

Mennyt

Koulutus liittyy aiheisiin:

Huomasitko kampanjan?

Mikäli samasta organisaatiosta osallistuu YritysAkatemian järjestämään webinaariin useampi henkilö, saavat lisäosallistujat koulutuksen puoleen hintaan. Kampanjoita ja tarjouksia ei voi hyödyntää PTCService Oy:n, Suomen Hankintajuristit Asianajotoimisto Oy:n ja Power Competence Oy:n koulutuksissa.

Tutustu webinaareihin ja osallistu koulutukseen yhdessä kollegan kanssa!

Olisiko tässä sinulle sopivia koulutuksia?

Toimi nopeasti! Ilmoittautuminen päättyy kohta!

Tekoälyn perusteet ja sovelluskohteet

Johtaminen ja vuorovaikutus

Etäkoulutus

Jani Teerioja

08.12.2023

Vielä ehdit ilmoittautua

Esihenkilöviestinnän tehopäivä

Johtaminen ja vuorovaikutus

Tampere-talo

Eila Mäntyjärvi

12.12.2023

Vielä ehdit ilmoittautua

Kuluttajansuojan muutokset yrityksen kannalta ja verkkokaupan sudenkuopat

Johtaminen ja vuorovaikutus

Etäkoulutus

Tuula Sario

13.12.2023

Katso kaikki koulutukset

Yritysakatemia